מכון דשא מכון דשא - דמותה של ארץ
הכנרת, חופיה וסביבתה
אורי רמון, עליזה רפפורט, איילי מורד
מאי,2001

תאריך הפקה
סיון תשס"א - מאי 2001

קנ"מ עריכת הסקר
1:50,000

גבולות הסקר

אזור הסקר כולל את השטחים בתחום תמ"א 13 - תוכנית מתאר ארצית לחופי הכנרת. התוכנית כוללת את חופי הכנרת, האגן החזותי סביבה וחלק משטחי אגן הניקוז שלה. הגבולות הכלליים עוברים לאורך הקווים הבאים:
בצפון - צומת המפלים, יער יהודיה, גשר בנות יעקב, דרום רמת כורזים, מורדות הר עמיעד ורמת רזים, עכברה ומורדות הר מצפה הימים.
במזרח - גבול המצוקים של הנחלים הגדולים של דרום ומרכז הגולן: נחל יהודיה, נחל דליות, נחל סמך, נחל עין גב. בהמשך דרומה תחום הסקר כולל את המצוק לכיוון הכנרת עד לקו המגע עם מישור הרמה.
בדרום - נהר הירמוך, עד לאזור המפגש עם הירדן בנהריים.
במערב - מצפה אילות, הקצה המזרחי של בקעת יבניאל, אזור צומת גולני והר הקוץ, בקעת צלמון והכפר מע'ר. 


רקע ומטרות העבודה

סקר בחופי הכנרת וסביבותיה בוצע ע"י יחידת הסקרים בשנת 2000 כרקע להכנת מסמך מדיניות תכנוני באזור זה. הסקר נועד להיות בסיס לאפיון ערכי הטבע, הנוף ומורשת האדם באזור ולהעריך את חשיבותם לשימור. ממצאיו משמשים כלי עזר לתכנון פיתוח בר קיימא באזור רגיש זה.
מפות הערכיות המשולבות, המסכמות את ממצאי הסקר, משמשות כלי לבדיקת תכנון קיים ועתידי. הן משמשות בסיס להתייחסות גם לתוכניות פיתוח חדשות וגם לתכנון יוזם להגנת השטחים הפתוחים במרחב הכנרת.


סיכום ועיקרי הממצאים

חופי הכנרת כולם מתאפיינים ברמות ערכיות גבוהות - השילוב של אגם המים המתוקים היחידי בארץ ישראל עם ההרים סביב, הנחלים הזורמים אליו, עולם החי, הצומח והנוף המגוון - אין דומה להם בנוף הארץ ולכן נקבע להם מקום מיוחד בתודעה ההיסטורית והתרבותית.
מבין החופים נקבעו רמות ערכיות גבוהות יותר לחופי צפון הכנרת - מבקעת הבטיחה, דרך בקעת כפר נחום ועד לתל כנרות. באזור זה נשמר רצף של חוף פתוח, עם בינוי נקודתי ומוגבל. בחוף הצפוני יש חשיבות מיוחדת גם לליטוראל האבני של הכנרת. באזור זה נמצאים מכלולי אתרים מרכזיים, כולל מקומות שקשורים בזכרון פעילותו של ישו הנוצרי לחופי הכנרת.
פזורים לאורך החופים מספר מוקדים חופיים נוספים עם שילוב ייחודי של ערכי טבע, נוף ומורשת האדם:

אזור כורסי - האזור הטבעי של שפך נחל סמך על רקע המפער הגדול במורדות הגולן מעליו, עם שרידי היישוב: תל, נמל ומנזר הביזנטי.
שפך נחל רקת, חוף הארבל וחלק מחוף בקעת גינוסר - שילוב של חוף עם אלמנטים טבעיים, עורף חקלאי שנותר בחלק מהשטח, על רקע המצוק האדיר של הארבל, שרידי המבצר והמערות בין הצוקים.
אזור מוצא הירדן מהכנרת - החוף עובר שינוי בעקבות ירידת מפלס האגם אבל נותרו בסביבתו עצי הענק, אפיק הנהר והנוף התרבותי של ראשית ההתיישבות ברקע.
אזור בריכות הדגים והמטעים סביב קיבוץ האון - באזור זה ננטשו מרבית הבריכות ונוצרה סביבה טבעית ייחודית. ניתן לחוש באזור זה מעט מהחוויה של חוף כנרת מרוחק מתשתית הכבישים והיישובים.
גם ברצועה העורפית ישנו בצפון הכנרת ריכוז של שטחים בערכיות גבוהה ביותר. ערכי הטבע באזור הם אלמנט דומיננטי - נחלי מרכז הגולן, הירדן ההררי - כשנוספים אליהם ערכים נופיים - חזותיים, תרבותיים ודתיים.
במערב הכנרת נמצאו ערכי טבע ונוף ייחודיים בעמקי הנחלים (בעיקר נחל עמוד ויובליו), במורדות הארבל ורכס ממלח מצפון, במכלול קרני חיטין הבולט למרחוק ובאזור הפסיפס הטבעי - חקלאי - נטוע שלמעל המושבה כנרת. ברכס הארבל ומכלול קרני חיטין יש גם מוקדי עניין הסטוריים (מבצר, בית כנסת) ותרבותיים - דתיים (קבר נבי שועיב).
בדרום הכנרת הוגדרה ערכיות גבוהה ביותר לאפיק הירדן , בעיקר בגלל פוטנציאל השיקום המשמעותי של הנהר הגדול ביותר של ארץ ישראל. כך גם לנחל יבניאל ולמדרון התלול המתנשא מעלי לכיוון מצפה אלות.במזרח הכנרת יש חשיבות נופית ואקולוגית גדולה למצוקי האון, ש"נופלים" מרמת הגולן אל האגם ולמכלול סוסיתא שסוגר עליהם מצפון. כך גם לנחל סמך בכללו ובמיוחד לחלק העליון של נחל אל-על ולמורדות של שלוחת לביאה.

לגלריית מפות הסקר
לגלריית תמונות הסקר


להורדת חוברת הסקר  להורדת חוברת הסקר
להורדת מפות הסקר  להורדת מפות הסקר
להורדת שכבות המידע  להורדת שכבות המידע
אזור הסקר
חוברת הסקר
 
בניית אתרים