מכון דשא מכון דשא - דמותה של ארץ
רכס הרי נפתלי: סקר, ניתוח והערכה של משאבי טבע, נוף ומורשת האדם
איתן רומם, דר' יובל ספיר ואורי רמון
דצמבר,2009

תאריך הפקה
כסלו תש"ע - דצמבר 2009

קנ"מ עריכת הסקר
1:10,000גבולות הסקר

סקר זה כולל את הרכס שמעל עמק החולה, מכביש 90 (ראש-פינה - מטולה) במזרח ועד גבול ישראל-לבנון במערב. 
גבול הסקר בצפון הוא הר צפייה. 
גבולו הדרומי הוא ערוץ נחל דישון.
שטח אזור הסקר הוא כ-92 קמ"ר.


רקע ומטרות העבודה

 סקר רכס הרי נפתלי בוצע ע"י יחידת הסקרים של מכון דש"א, מקיץ תשס"ז (2007) ועד סתיו תשס"ח (2008), כחלק ממהלך להערכת מצב המערכת האקולוגית ויערות קק"ל שנפגעו במהלך מלחמת לבנון השניה (קיץ תשס"ו, 2006).
רכס הרי נפתלי (הקרוי גם רכס רמים) הוא חלק חשוב מהאזור המכונה "אצבע הגליל" ושולט בנוף של צפון ישראל. זהו אזור גבול שהיה נתון תחת הפגזות רבות במלחמות ובשגרה. עקב ריחוקו ממרכזי האוכלוסיה הגדולים של ישראל ובגלל קרבתו אל הגבול, נותר אזור זה ברמת פיתוח נמוכה יחסית, שהשאירה נוף כפרי עם שטחים טבעיים ומיוערים גדולים יחסית.
מרבית שטח האזור היא אזורים טבעיים (כ-58% מהשטח, חלקם נכללים בשמורות טבע) ויערות נטועים (כ-11% מהשטח). בשאר השטח נמצאים שטחי חקלאות (כ-25% מהשטח) ויישובים (כ-6% מהשטח הם בנויים). האזור כולל מגוון של אתרים - גיאולוגיים, ארכיאולוגיים, אתרי התיישבות ומורשת קרב, שביניהם שבילים ותצפיות. הרכס מהווה מוקד תיירות ונופש, המושך מבקרים ומטיילים רבים. מקורם של חלק ניכר מהאיומים הניצבים בפני השטחים הפתוחים באזור זה בפיתוח תיירותי ובתשתיות שמנצלות את הפרשי הגבהים הטופוגרפיים.
מטרת הסקר היא לתת כלי בידי המתכננים וגופי שמירת-הטבע, בבואם לקבוע עדיפויות לשימור או לפיתוח, ולהציג את מצב השטחים הפתוחים וערכיותם נכון לזמן עריכת הסקר.


סיכום ועיקרי הממצאים

מתלול רכס הרי נפתלי נצפה מרחבי עמק החולה ואף מרמת הגולן והחרמון. השיפועים התלולים והמסלע הקשה מביאים לכך שפעולות פיתוח המתבצעות על גבי המתלול נראות למרחוק ופוגמות ברצף החזותי. גם פעולות פיתוח נקודתיות כמו הקמת מצפורים ואנדרטאות, צריכות להיעשות תוך התייחסות לתוואי השטח והתכסית, באופן שלא יפגע ברצף החזותי.

המתלול מהווה גם מסדרון אקולוגי בציר צפון - דרום. חלקים ניכרים ממנו מכוסים כיום בצומח טבעי. שטחים אלה, יחד עם השטחים המיוערים שבהם קטעים טבעיים יוצרים מסדרון אקולוגי איכותי יחסית. הכבישים שחוצים את המתלול הם צרים יחסית ואינם מגודרים. 

תשתיות העוברות בחלקו התחתון של המתלול, בראש ובראשונה כביש 90, סוגרות את המסדרון לכיוון מזרח. לפיכך חשוב ליצור נקודות מעבר בתחתית המתלול לכיוון עמק החולה.
תשתיות החשמל, המים והתקשורת בולטות כבר עתה בחלקים רבים של אזור הסקר, ובפרט בתחתית המתלול ובכמה מהפסגות. חלק ניכר ממתקני התשתית הוקמו לפני שנים רבות וללא התחשבות בנוף בעת הקמתם. בעתיד יש למזער ככל האפשר פגיעות נוספות מסוג זה, ולנסות גם לשקם חלק מהפגיעות הקיימות.
בתכנון היישובים יש לשים דגש על שמירת קווי הרכס של המצוק ללא בינוי.

האזורים הטבעיים במתלול מתאימים בעיקר לתנועה של הולכי רגל שנזקקים לתשתיות מצומצמות - בעיקר לשילוט והכוונה. מגוון הנופים הנשקפים ותצורות הצומח המתחלפות יוצרים חוויית טיול ייחודית. ניתן להרחיב את השילוט וההסברים כך שיפנו את תשומת לב המטייל למגוון תופעות הטבע ולחשיבות שימורן.

השטחים החקלאיים מעובדים ברובם כשטח פתוח, כמעט ללא ריכוזי חממות. הנוף החקלאי הוא מרכיב מרכזי באיכויות הנופיות של אזור הסקר. חשוב לשמרו לאורך זמן ללא סוגי פעילות חקלאית היוצרים מפגעים נופיים. השטח החקלאי הנרחב ביותר הוא בבקעת קדש, שסביב לה נמצא גם מגוון של אתרים: תצפיות נוף (מקרן נפתלי, רכס מלכיה ועוד), אתרים ארכיאולוגיים (תל קדש, המקדש בקדש, מצודת קרן נפתלי וחר' צבי), אתרי מורשת ומורשת קרב (מצודת ישע, נבי יושע, קרבות מלכיה) ואתרים בוטניים. אזור בקעת קדש והבקעות הסמוכות ייחודי גם מבחינה גיאולוגית. כפי שהציע הארכיאולוג דר' מרדכי אביעם, ניתן (בעזרת שילוט, חוברת מלווה וסימון שבילים) להפוך את האזור לפארק פתוח המאפשר סוגי טיילות שונים.

ביערות הנטועים נמצא הפוטנציאל המשמעותי לפיתוח תשתית נופש בחיק הטבע. במקביל, ניתן לנהל אותם באופן שיעודד, בחלקים ניכרים מהיער, גם התפתחות של צומח טבעי. מהסקר עולה ששטחים שבהם צפיפות העצים קטנה יותר עשירים יותר בצומח טבעי. קרחות יער גדולות, היוצרות שטחים משולבים של בתה ויער, תורמות גם למגוון הפרפרים באזור.

לגלריית מפות הסקר
לגלריית תמונות הסקר


להורדת חוברת הסקר  להורדת חוברת הסקר
להורדת מפות הסקר  להורדת מפות הסקר
להורדת שכבות המידע  להורדת שכבות המידע
אזור הסקר
חוברת הסקר
 
בניית אתרים