מכון דשא מכון דשא - דמותה של ארץ
סובב מודיעין- סקר נוף וסביבה
ד"ר אדיב גל, אדר' נוף גיא שלף, אדר' נוף איריס ברנשטיין ואורי רמון
דצמבר,2007

תאריך הפקה
טבת תשס"ח - דצמבר 2007  

קנ"מ עריכת הסקר
1:10,000


 
גבולות הסקר

צפון: אזור התעשייה צומת שילת לאורך כביש 443 – ממודיעין לבן שמן (הגבול הדרומי של יער בן שמן).
מזרח: הישוב מכבים ו"הקו הירוק" שלאורכו נבנתה גדר ההפרדה.
דרום: קו המגע בין הגבעות לעמק איילון.
דרום מערב: כביש מספר 1, בין מחלף בן שמן למחלף לטרון.


רקע ומטרות העבודה

הסקר נועד לתחום שטחים שישומרו במצבם הטבעי, בתוך המתחם הגדול של תוכנית מד/2020. הסקר יוכל לסייע בבחינת ההשפעות הסביבתיות של חלופות שונות תוך מתן מענה ל:
1. פיתוח כלים לניהול שטח כדוגמת נטיעה, רעייה, נופש וכדומה.
2. אפיונם האקולוגי של השטחים הפתוחים בסובב מודיעין והערכתם האקולוגית.
3. קבלת בסיס מידע לבחינת חלופות תכנוניות לשטחים הפתוחים סביב מודיעין.


סיכום ועיקרי הממצאים

שטח הסקר חולק ל - 12 יחידות נוף  ו – 52 תת יחידות נוף. 32 תת יחידות הוגדרו ברמות הערכיות הגבוהות. באזור הסקר יש איכויות ייחודיות בעיקר של נופי תרבות חקלאית ואזורים פתוחים שנמצאים במרכז הארץ. זהו אזור מעבר שכמות האנשים שנחשפים אליו גדולה – גם כעוברי דרך וגם כתושבי העיר וסביבותיה. אזור הסקר משמש כאתר טיולים פתוח לאוכלוסייה גדולה של חובבי טבע, נוף וארכיאולוגיה.
מכלולי נוף אשר קיבלו הערכה גבוהה כוללים את אזור הגבעות הדרומיות, אזור גבעות שר – חמים, ח'רבת רגב, אזור ח'רבת כפר טוב וגבעות מודיעין מערב.
הסקר לא כולל סקר צומח מלא, אלא נערך לפי סיווג של BioHab. שיטה זו פותחה באירופה ונמצאת בבדיקה בישראל. נמצא כי 43% משטח הסקר מאופיין על ידי צומח בתות. מזה 36% צומח בתה עשבונית וכ- 7% צומח של בתת סירה קוצנית. כרבע משטח הסקר הינו שטח חקלאי וכרבע מהשטח מכוסה יערות קק"ל.
התמונה המתקבלת מהסקר, גם אם היא חלקית, מרשימה ביותר מבחינה אורניתולוגית. למגוון המינים הגבוה, למגוון המשפחות הגבוה ולמגוון הסדרות הגבוה, יש להוסיף רשימה ארוכה של כתשעים מינים פוטנציאליים השייכים לסטטוס של מינים חורפים שלא ניתן היה לבחון את הימצאותם באזור הסקר עקב תאריכי ביצוע הסקר.
באזור הסקר ניתן להבחין בשלושה רצפים עיקריים המקוטעים על ידי מערכת כבישים ותשתיות.
1. אזור הגבעות הדרומיות - אזור זה נשמר כמעט ללא הפרות. ניתן ליצור ממנו רצף גם לפארק קנדה מדרום, גם לכיוון חורבת שר ממערב ובתנאים מסוימים גם לשטחים שנמצאים ממזרח, מעבר לגדר ההפרדה.
2. אזור סובב שעלבים הכולל את יחידת הנוף של גבעות שר – חמים, יחידת הנוף של סובב שעלבים ואת יחידת הנוף של כפר טוב. ליחידה זו אפשרות קישור קרקעית פוטנציאלית לשטחים מצפון ומדרום. הקישור הצפוני בעייתי יותר בגלל מערכת התשתיות הקוויות שנמשכת ממודיעין מערבה.
3. יחידות הנוף הנמצאות מצפון לכביש 431 והתשתיות הצמודות אליו. יחידות הנוף המרכיבות רצף זה כוללות את יחידת הנוף של גבעות דרום גמזו, יחידת הנוף של עמקי נחל ענבה וחורבת רגב בואכה יער בן שמן.
בחינת הקונפליקטים מלמדת כי פיתוח באזור הגבעות הדרומיות ואזור דרום גבעת תיתורה יפגע באזורים בעלי ערכיות נופית גבוהה ביותר. קונפליקטים משמעותיים נוספים קיימים במספר אזורים: באזור יחידת הנוף גבעת ברפיליא רמת הקונפליקט גבוהה לאור התכנון להקים באזור הנמצא מצפון לכביש 431 והנושק לעמק ענבה, אזור ספורט מנותק מהרצף הבנוי. באזור הצפוני של יחידת נוף זו, רמת הקונפליקט גבוהה לאור אתרי המורשת הקיימים באזור עליהם מתוכננים להיבנות אזורי מגורים. באזור יחידת הנוף הגבעות המערביות של מודיעין רמת הקונפליקט גבוהה לאור התכנון להקים ולהרחיב מסביב לעמק הנזירים ויער הילדים אזור תעשיה ותעסוקה.

לגלריית מפות הסקר
לגלריית תמונות הסקר


להורדת חוברת הסקר  להורדת חוברת הסקר
להורדת מפות הסקר  להורדת מפות הסקר
להורדת שכבות המידע  להורדת שכבות המידע
אזור הסקר
חוברת הסקר
 
בניית אתרים