מכון דשא מכון דשא - דמותה של ארץ
חבל יתיר
שחר סולר, מימי רון, יואב פרלמן, אורי רמון
מאי,2006

תאריך הפקה
סיוון תשס"ו - מאי 2006

קנ"מ עריכת הסקר
1:10,000

גבולות הסקר

בצפון- הקו הירוק מדרום לשבר נחל אשתמוע
בדרום - קו המגע בין הרי עירא וענים לבקעת באר שבע
במזרח - קו המגע בין בסיס הר עמשא והרי עירא לבקעת ערד
במערב- כביש 60, באר שבע - חברון 


רקע ומטרות העבודה

מטרת העל של הסקר היא לתעד, לנתח ולהעריך את משאבי הטבע, הנוף ומורשת האדם באזור חבל יתיר ולשמש כלי עזר תכנוני שיאפשר פיתוח בר קיימא באזור. סקר זה מעדכן סקר קודם שבוצע בחבל יתיר בשנת 1987 על ידי זאב משל, ספי בן יוסף ואורי דרור. הסקר הנוכחי מתמקד בעיקר במשאבי הטבע והנוף, כולל מיפוי מלא של יחידות וצומח בשטח החבל ומפות ערכיות נושאיות ומשולבות. הסקר נועד לסייע גם בהתייחסות לתוכניות קיימות, בשלבי הכנה ואישור שונים וגם בתכנון יוזם, להגנת השטחים הפתוחים בחבל יתיר.


סיכום ועיקרי הממצאים

אזור סקר יתיר מתאפיין בערכיות נופית-זואולוגית-בוטנית גבוהה בשל ייחודו כחלק היובשני של אזור המעבר בין החבל הים תיכוני והחבל המדברי בציר מזרח מערב. בציר צפון דרום מהווה אזור יתיר מעבר מאזור ההר (הרי חברון) למישורי הלס של הנגב המערבי.

בחבל זה טמון פוטנציאל גדול של תיירות ופעילות נופש בחיק הטבע. ביתיר נמצא היער הנטוע הגדול במדינה, שבתוכו משולבים מתקני נופש, דרכי נוף ואתרים בעלי עניין למטייל. בנוסף לאתרים שהוכשרו לביקורי קהל, דוגמת ח' ענים קיימים באזור מאות אתרים ארכיאולוגיים, מהם בעלי חשיבות הסטורית וארכיאולוגית גבוהה ביותר.

בתוך אזור הסקר בולטת הייחודיות של רכס הר עמשא, רכס הר חירן ולב הרי עירא וענים. חשיבותם הגדולה נובעת מערכי הטבע, הנוף והמורשת הרבים בתחומם וכן מהעובדה שהשתמר בהם נוף הקדומים של החבל. חשיבות הרכסים הינה לא רק כ"איים"' של שימור בלב פיתוח אלא כחלק ממרחב שמור הנמשך מהים התיכון לערבה ומהנגב צפונה - לדרום השפלה.

לחצי הפיתוח נוצרים על ידי התיישבות קיימת ומתוכננת. ההתיישבות הקיימת היא בעיקרה בדואית שחיה בישובים לא מוכרים. בישובים אלה ניכר מעבר למבנים קשיחים ופיתוח תשתיות מסוגים שונים. חוות בודדים שמוקמו בלב השטח וישובים הממוקמים על גבול הקו הירוק תורמים גם הם ללחץ על השטח הטבעי, לישובים קיימים האלה נוספים ישובים שנמצאים בהליכי תכנון ואישור שונים. הם מאופיינים בבניה צפופה של אלפי יחידות דיור - הקמתם צפויה לשנות את פני החבל לחלוטין.

מניתוח ערכיות השטח, מיקום ואופי לחצי הפיתוח נראה כי:

יש לקדם את הכרזת שמורת הר חירן.
יש לחזק את ההגנה על השטח המרכזי בלב הרי עירא וענים.
יש ליצור רצף פתוח ושמור ככל האפשר בין רכס הר עמשא דרך הרי עירא וענים לכיוון הר חירן.
מהרי עירא וענים יש לשמור רצועה שמורה ופתוחה דרומה, לכיוון הנגב.

הסקר כולל גם המלצות של דר' מרדכי הימן מרשות העתיקות, לשימור הממצא הארכיאולוגי החקלאי בשטחים הפתוחים בתחום הסקר, מחוץ לאתרים הידועים והמוכרים.

לא לאפשר שום פעולת פיתוח ללא סקר ארכיאולוגי;
להגדיר כמה אזורים, במשולב עם ערכי טבע ונוף אחרים הקיימים בשטח, העשירים בממצא באופן מיוחד, כאזור שאין לפגוע בו בכל מקרה.
להגדיר אזורי תיחום סביב היישובים הקדומים הידועים, שיכללו את מערכות החקלאות של היישובים, כפי שהתבררו בסקר החדש.

לגלריית מפות הסקר
לגלריית תמונות הסקר


להורדת חוברת הסקר  להורדת חוברת הסקר
להורדת מפות הסקר  להורדת מפות הסקר
להורדת שכבות המידע  להורדת שכבות המידע
אזור הסקר
חוברת הסקר
 
בניית אתרים