מכון דשא מכון דשא - דמותה של ארץ

השמירה על השטחים הפתוחים-דו"ח 2007

משאבי הקרקע והנוף הפתוח הם מהיקרים והנדירים שבמשאבים. בהם מתקיים המגוון הביולוגי והנופי, ונשמרים המורשת ההיסטורית-תרבותית ודמות הארץ. הם משמשים "ריאות ירוקות" לאוכלוסייה, מתפקדים כאזורי נופש, בילוי וטיול, ועל גביהם נפרשים שטחי החקלאות.

במרחב הקרקע הצפוף והמוגבל של מדינת ישראל, ניהול אחראי של השטחים הפתוחים ועתודות הקרקע הינו הכרח. קביעת מדיניות ברורה ויישומה חשובים על מנת לשמור על משאבי השטחים הפתוחים והנוף הפתוח למעננו ולמען הדורות הבאים.

דו"ח השמירה על השטחים הפתוחים מחבר בין קווי המדיניות הנדרשים לשמירה על השטחים הפתוחים לבין ניתוח המדיניות של הגופים המופקדים על קביעתה ומימושה: החלטות ממשלה, החלטות מועצת מקרקעי ישראל, החלטות המועצה הארצית, חקיקה, והתייחסות בתי המשפט לעבירות  בנייה בשטחים הפתוחים.

דו"ח זה הוכן והופק על ידי מכון דש"א (דמותה של ארץ) העוסק בגיבוש המלצות למדיניות וכלים לשמירה על שטחים פתוחים וערכיהם באמצעות צוות חשיבה מקצועי ובין מגזרי, בקיום סדנאות וימי עיון, בעבודות מחקר יישומי ועריכת סקר והערכה  של משאבי טבע, נוף ותרבות בשטחים הפתוחים.

אנו מקווים כי מסמך זה יסייע למקבלי החלטות להמשיך ולשפר את מצב השטחים הפתוחים.


מן התקשורת...

דו"ח השמירה על השטחים הפתוחים זכה לאחרונה לכיסוי תקשורתי נרחב באמצעי התקשורת השונים. להלן קישורים למספר כתבות שהתפרסמו בנושא:

מדו"חים מהשטח  (פורסם באתר וואלה!)
החברה להגנת הטבע: הממשלה אינה שומרת על השטחים הפתוחים (פורסם באתר nrg)
דו"ח חדש: 1362 דונם שטחי יער הוסבו ב- 2007 לצרכי מגורים, תשתיות ותיירות (פורסם באתר גלובס)
החברה להגנת הטבע: מינהל מקרקעי ישראל לא מתייחס לשטחים פתוחים (פורסם באתר כלכליסט)
יחס המדינה לשטחים הפתוחים מתדרדר (פורסם באתר הסביבה)


להורדת דו"ח השמירה על השטחים הפתוחים 2007 - נא לחצ/י כאן  להורדת דו"ח השמירה על השטחים הפתוחים 2007 - נא לחצ/י כאן
הדפסשלח לחבר
 
בניית אתרים