מכון דשא מכון דשא - דמותה של ארץ

גבעות אלונים - צפון הרי נצרת

סקר טבע, נוף ומורשת האדם
גבעות אלונים-צפון הרי נצרת

מדוע גבעות אלונים וצפון הרי נצרת?

גבעות אלונים – אחד מהאזורים שבהם השתמרו נופי צומח מגוונים שהבולט בהם הוא יערות פתוחים של אלון התבור הצומחים על גבעות נמוכות ומתונות. ביערות אלו המרחק בין עץ לעץ גדול יחסית, דבר המאפשר התפתחות צומח עשבוני עשיר, מגוון ובעל פריחה מרהיבה. בתקופת התלמוד והמשנה היווה האזור את מרכז הישוב היהודי בארץ וגם כיום בולטים בו שרידים מתקופה זו.

צפון הרי נצרת– אזור זה הוא בעל רגישות נופית גבוהה ומתאפיין במפגש בין בקעה (טרען) דרך גבעות מתונות להרי נצרת הגבוהים והתלולים יחסית. לאזור גם חשיבות היסטורית-תרבותית מיוחדת: בחלק זה של תחום הסקר נמצאת ציפורי העתיקה שהייתה מקום מושבו של הסנהדרין בתקופתו של רבי יהודה הנשיא ובה נחתמה המשנה. בין שרידיה התגלו עשרות פסיפסים מרהיבים שזיכו אותה בתואר "עיר פסיפסים בין-לאומית". בנוסף, באזור זה מתחילה "דרך הבשורה", נתיב הליכה המקשר בין אתרים הקדושים לנצרות. מרחב זה מורכב מפסיפס מגוון של עדות, תרבויות ולאומים: יהודים, ערבים מוסלמים, ערבים נוצרים, בדואים ודרוזים.

בתחום הסקר זורם נחל ציפורי. נחל ציפורי הוא נחל איתן בחלקו ובכך מהווה בית גידול לח וייחודי שכן מספר נחלי האיתן בארץ הוא נמוך. בעקבות זאת, חלק לא מבוטל מבעלי החיים והצמחים התלויים בבית גידול זה נמצאים בסכנת הכחדה. בנוסף, באזור הסקר מתקיימות מספר אוכלוסיות של אירוס נצרתי (Iris bismarckiana). מין זה מתקיים רק בישראל ובדרום לבנון (אנדמי) ונמצא בסכנת הכחדה. גורמי הסיכון העיקריים הם עיור, מרעה ויעור שנעשו על חשבון בית הגידול של המין.

מרחב הסקר (כ 165,000 דונם) נתון בלחצי פיתוח גדולים בעקבות הגדלת השטח הבנוי ופיתוח תשתיות נלוות כגון:
·הרחבת כביש חוצה ישראל צפונה באזור רכסים/אבטין (כולל מחלף על כביש 362).
·הרחבת בית העלמין תל רגב
·הרחבת ישובים (כגון: נופית, רכסים, כפר כנא, משהד ובסמת טבעון)
·הקמת מבנים חקלאיים מאולתרים
·הקמת רכבת קלה בין חיפה לנצרת

לוח זמנים

העבודה על הסקר התחילה בתחילת 2017 ועד סוף השנה מתוכננת השלמת טיוטא סופית.

שותפים בייזום הסקר וביצועו

הסקר מתקיים במימון: רשות הטבע והגנים, המשרד להגנת הסביבה, הקרן הקיימת לישראל וקרן שטחים פתוחים (רשות מקרקעי ישראל). בוועדת ההיגוי השתתפו נציגים מהגופים הממנים, נציגי החברה להגנת הטבע וכן נציגי תושבי האזור.

כיצד ניתן לסייע לקידום הסקר?

נשמח לקבל מידע על ערכי טבע, נוף, מורשת וערכים ייחודיים נוספים. פרקי הסקר יפורסמו במהלך העבודה בדף זה – נשמח להתייחסות, תוספות ותיקונים.

יצירת קשר:

רכז הסקר - עידן טלמון.

0545640034 idantalmon@tauex.tau.ac.il

מכון דש"א, אוניברסיטת תל אביב, המחלקה לזואולוגיה, ת.ד. 39040, תל אביב 6997801.

חוברת הסקר - להערות  חוברת הסקר - להערות
הדפסשלח לחבר
 
בניית אתרים